جراحی آپاندیس

آپاندیس یک برآمدگی لوله‌ای شکل کوچک است که به روده بزرگ متصل می‌باشد. هنگامی که آپاندیس ملتهب و متورم می‌شود، باکتری‌ها می‌توانند به سرعت در داخل آن تکثیر کرده و باعث تشکیل چرک و ایجاد درد در اطراف ناف و  متمایل به سمت راست شکم شوند. به این عارضه اصطلاحاً آپاندیسیت گفته می‌شود.

به عمل جراحی برداشتن آپاندیسی که دچار التهاب شده است، آپاندکتومی یا عمل جراحی آپاندیس گفته می‌شود. آپاندکتومی یک عمل جراحی اورژانسی و کاملاً رایج است که برای درمان آپاندیسیت یا بیماری التهاب آپاندیس انجام می‌گیرد.

روش استاندارد برای درمان عارضه التهاب آپاندیس، عمل جراحی آپاندیس یا آپاندکتومی می‌باشد. به همین دلیل متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی در صورت تشخیص بیماری، برداشتن فوری آپاندیس قبل از پاره شدن آن را برای بیمار تجویز می‌کند. اغلب افرادی که عمل جراحی آپاندیس را انجام می‌دهند، بعد از این عمل خیلی سریع و بدون هیچ گونه عوارض جانبی، بهبود پیدا می‌کنند.

عارضه آپاندیس

آپاندیس به خاطر دلایل ناشناخته‌ای، غالباً دچار التهاب و عفونت می‌شود و این التهاب می‌تواند باعث پاره شدن آپاندیس شود.

تومورهای آپاندیس: تومورهای سرطانی آپاندیس مواد شیمیایی خاصی از خود ترشح می‌کنند که باعث سرخ شدن پوست، خس خس کردن سینه و اسهال می‌شود. تورمورهایی که منشأ آنها بافت پوششی (اپیتلیوم) باشد به صورت زائده‌هایی در داخل آپاندیس رشد می‌کنند و می‌توانند از نوع خوش‌خیم و یا از نوع سرطانی باشند. به طور کلی تومور آپاندیس خیلی نادر است.

علائم التهاب آپاندیس

درد شکم  که به طور ناگهانی در نزدیکی ناف اتفاق می‌افتد و به طرف پایین و سمت راست شکم کشیده می‌شود.

·         ورم شکم

·         سفتی و گرفتگی عضلات شکم

·         یبوست یا اسهال

·         حالت تهوع

·         استفراغ

·         کم اشتهایی

·         تب خفیف

با وجود آنکه درد ناشی از التهاب آپاندیس معمولاً در قسمت پایین