درمان التهاب یا ورم روده

بیماری‌های التهابی روده (IBD) به گروهی از اختلالات روده‌ای اطلاق می‌شود که باعث التهاب طولانی‌مدت دستگاه گوارش می‌شوند.

دستگاه گوارش مسئول تجزیه غذا، جذب مواد مغذی و از دفع هر گونه مواد زائد و ضایعات غیرقابل استفاده می‌باشد. التهاب در هر نقطه‌ای در امتداد دستگاه گوارش این روند طبیعی را مختل می‌کند.

(IBD) می‌تواند بسیار دردناک و برای بدن آسیب‌زا باشد، در برخی موارد حتی ممکن است تهدیدکننده زندگی باشد. بیماری‌های التهابی روده می‌تواند برخی از ناراحتی‌ها را در زندگی روزمره شما ایجاد نماید، اما شما هنوز هم می‌توانید این بیماری را مدیریت کرده و از زندگی سالمی برخوردار باشید و زندگی فعال خود را ادامه دهید.

در صورتی که شما با هر یک از علائم بیماری‌های کرون یا التهاب روده مواجه شدید حتما برای تشخیص و درمان به متخصص گوارش کبد و آندوسکوپی مراجعه کنید.متخصص گوارش کبد و آندوسکوپی با بررسی علائم ،انجام آزمایشات و معاینه علت بیماری را مشخص و براساس آن برنامه درمانی شامل دارو،رژیم ها و پرهیزهای غذایی تجویز می‌کند.

درمان‌های مختلفی برای  بیماری‌های التهابی روده (IBD) وجود دارد:

داروهای ضدالتهابی: این داروها باعث کاهش التهاب دستگاه گوارش می‌شوند. با این‌ حال، آن‌ها عوارض جانبی زیادی دارند. داروهای ضدالتهابی مورد استفاده برای بیماری‌های التهابی روده می‌تواند شامل مواردی همچون: سولفاسالازین و محصولات جانبی آن و همچنین کورتیکواستروئیدها شود.

داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی: این داروها از حمله سیستم ایمنی به روده‌ها و ایجاد التهاب جلوگیری به عمل می‌آورند. این گروه از داروها شامل داروهای مسدودکننده TNF (یک ماده شیمیایی تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن که باعث التهاب می‌شود) می‌شوند.

آنتی‌بیوتیک‌ها: آن‌ها برای کشتن باکتری‌هایی که ممکن است باعث ایجاد یا تشدید علائم IBD شوند، استفاده می‌شود.

داروهای ضد اسهال و مسهل: می‌توانند برای درمان علائم بیماری‌های التهابی روده استفاده گردند.

هنگام مبتلا شدن به IBD انتخاب سبک زندگی سالم مهم است. نوشیدن مقدار زیادی مایعات، اجتناب از محصولات لبنی و موقعیت‌های استرس‌زا، ورزش و ترک سیگار، همگی می‌توانند سلامت شما را بهبود بخشند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند کمبودهای تغذیه‌ای را جبران نمایند. به‌ عنوان‌ مثال، مکمل‌های آهن می‌توانند کم‌خونی را درمان کنند.

گاهی اوقات برای درمان افراد مبتلا به IBD (بیماری‌های التهابی روده جراحی) لازم می‌شود. برخی از اعمال جراحی برای IBD عبارت‌اند از:

·         استریکچرپلاستی برای متسع کردن روده تنگ‌شده

·         بستن و یا حذف فیستول

·         حذف بخش‌های آسیب‌دیده از روده‌ها، برای افراد مبتلابه بیماری کرون