انواع کولیت اولسروز و علائم مرتبط

اگر برای شما تشخیص بیماری کولیت اولسروز داده شده است، علائم و عوارض بیماری شما بسته به میزان بیماری و نوع آن متفاوت خواهد بود. مهم است که کدام نوع کولیت اولسروز را داشته باشید واز تاثیر آن بر زندگی خود آگاه باشید.

علاوه بر کولیت اولسروز، چندین نوع دیگر کولیت وجود دارد. در ادمه به شرح  انواع مختلف کولیت اولسروز و توصیف علائم و عوارض رایج برای هر یک از موارد می پردازیم:

·       پروکتیت اولسروز(Ulcerative Proctitis)

برای حدود ۳۰٪ از همه بیماران مبتلا به کولیت اولسروز، بیماری به صورت پروکتیت اولسروز آغاز می شود. در این نوع بیماری، التهاب روده محدود به مقعد یا راست روده است. به علت محدود بودن آن (معمولا کمتر از شش اینچ از مقعد)، پروکتیت اولسروز نوعی از کولیت اولسروز خفیف است. این نوع از بیماری با عوارض کمتری همراه است و به عنوان نمونه ای کوچک از بیماری بزرگ کولیت اولسروز نمایان می شود.

·       پروکتوسیگموئیدیت(Proctosigmoiditis)

در این نوع از کولیت مقعد و سیگموئید درگیراست (پایین ترین بخش روده که در سمت راست بالای مقعد قرار دارد). علائم این نوع عبارتند از اسهال خونی، گرفتگی و احساس مداوم دفع مزاج. درد خفیف در سمت چپ پایین شکم ممکن است در نوع فعال این بیماری رخ دهد.

·       کولیت سمت چپ

این نوع بیماری با التهاب مداوم که از مقعد شروع می شود و تا خمشدگی موجود در روده بزرگ در نزدیکی طحال، گسترش می یابد و با نام خمیدگی طحال(splenic flexure) مشهور است . علائم این نوع از بیماری عبارتند از:  کاهش اشتها، کاهش وزن، اسهال، درد شدید در سمت چپ شکم و خونریزی.

·       پان کولیت

این نوع بیماری بر روی کل روده تاثیر می گذارد علائم آن عبارتند از اسهال، درد شدید شکم، گرفتگی و کاهش وزن شدید است. از عوارض احتمالی و جدی دیگر آن می توان خونریزی شدید و متسع شدگی حاد روده (مگاکولون توکسیک) را نام برد که ممکن است منجر به پارگی در دیواره روده شود.  این عوارض جدی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.