بیماری کولیت اولسروز چیست؟

اگر شما یا فردی که دوستش دارید اخیرا به بیماری کولیت اولسروز مبتلا شده است، مهم است که شروع به یادگیری هرچه بیشتر در مورد این بیماری کنید. با داشتن یک دانش کامل از کولیت اولسروز، شما آماده تر می شوید تا علائم آن را مدیریت کنید و زندگی کاملی داشته باشید.

کولیت اولسروز یک بیماری مزمن روده بزرگ است که درجدار و پوشش روده بزرگ شاهد التهاب و زخم های کوچک باز یا زخم هایی می شویم که باعث ایجاد چرک و موکوس می شوند. ترکیب التهاب و زخم می تواند باعث ناراحتی های شکمی و تخلیه مکرر روده بزرگ شود.

کولیت اولسروز نتیجه یک واکنش غیر طبیعی در سیستم ایمنی بدن می باشد. به طور معمول، سلول ها و پروتئین هایی که سیستم ایمنی را تشکیل می دهند، فرد را از عفونت محافظت می کند. با این حال، در افراد مبتلا به IBD، سیستم ایمنی غذا، باکتری ها و دیگر مواد در روده را به عنوان یک مهاجم در نظر می گیرد. در این شرایط بدن سلول های سفید خون را به داخل لایه های  روده منتقل می کند و باعث ایجاد التهابات و زخم های مزمن می شود.

تفاوت بین بیماری کرون و کولیت اولسروز حائز اهمیت است. بیماری کرون می تواند بر روی هر بخشی از دستگاه گوارش شما تاثیر بگذارد، اما کولیت اولسروز تنها روی روده بزرگ تاثیر می گذارد. علاوه بر این، بیماری کرون می تواند بر تمام لایه های دیواره روده تأثیر بگذارد در حالی که کولیت اولسروز تنها بر روی پوشش روده تاثیر می گذارد.

در حالی که هر دو بیماری کولیت اولسروز و کرون از انواع بیماری های التهابی روده هستند (IBD)،  نباید با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) که یک اختلال انقباضات عضلانی روده است، اشتباه گرفته شود. سندرم روده تحریک پذیر با التهاب روده همراهی ندارد.