خواب وIBD

بدن شما به خواب برای بهبود سلامت خود نیاز دارد درست همانطورکه برای ادامه زندگی به غذا و آب نیاز دارد. زمانی که شما خواب هستید، بدن شما همچنان به سختی کار می کند و به شما کمک می کند تا انرژی از دست رفته را باز یابید تا فعالیت های دیگر بدن به درستی صورت گیرد. در واقع، مطالعات بسیاری نشان می دهد که عدم داشتن خواب کافی باعث افزایش التهاب و نه تغییر در خلق و خو می شود.

به همین دلیل است که برای نوجوانانی که مبتلا به بیماریهای التهابی روده هستند، داشتن خواب کافی در شبانه روز توصیه می شود. بنیاد ملی خواب توصیه می کند که نوجوانان باید بین ۸-۱۰ ساعت خواب در شب داشته باشند. اگر نمی توانید این مقدار بخوابید، شما تنها نیستید. مطالعات نشان داده اند که بسیاری از نوجوانان این مقدار خواب را ندارند . مهم است که اطمینان حاصل کنید که بهترین روش را در پیش می گیرید تا به اندازه کافی استراحت کرده و قدرت مقابله با بیماری خود را داشته باشید.

عواملی وجود دارند که شما نمی توانید آنها را کنترل کنید هر چند روش هایی هم وجود دارند که می توانند به شما در رسیدن به مقدار خواب مورد نیاز کمک کنند. این روش ها شامل:

       در صورت امکان ورزش کنید و فعالیت بدنی را هر روز انجام دهید

       در زمان های مشخص به رختخواب بروید و بیدار شوید. این باعث می شود که بدن شما به یک برنامه ثابت عادت کند

       اتاق خود را برای استراحت مهیا کنید: مطمئن شوید چراغ ها کم نور و محیط ساکتی را در اختیار دارید

       قبل از خواب، وعده های غذایی و نوشیدنی های سنگین نخورید

       وسایلی که باعث حواس پرتی می شوند را خاموش کنید: این وسائل شامل تلویزیون، تلفن همراه، برنامه ها، بازی های ویدئویی، یا هر چیز دیگری است که ذهن شما را تحریک می کند.

زمانی که بیماری التهابی روده باعث اختلال خواب می شود

هنگامی که شما مبتلا به بیماری های التهابی روده هستید، گاهی اوقات ممکن است نشانه های ناراحت کننده ای را تجربه کنید و این نشانه ها ممکن است استراحت شما را مختل کند. ممکن است یک راه حل برای این مشکل وجود نداشته باشد ولی مهم این است که از والدین و یا تیم درمانی خود بخواهید که شما را در این راه حمایت کنند. در اینجا چند نکته مهم بیان شده است :

یک دفتر روزانه برای خواب خود تهیه کنید تا بتوانید تأثیری را که فقدان خواب می تواند بر سلامت و بیماری شما داشته باشد را در آن یادداشت کنید. ممکن است زمانی که میزان استراحتی را که نیاز دارید دریافت نمی کنید، از لحاظ فیزیکی علائمی را بروز دهید و یا ممکن است ذهن شما نتواند آرامش داشته باشد

       از علائمی که احساس می کنید و عواملی که باعث بیدار نگه داشتن شما می شود یادداشت برداری کنید . آیا درد شکمی است؟ آیا نیاز مکرر به رفتن به سرویس بهداشتی در طول شب است؟ آیا ناراحتی دیگری دارید؟

       طبق تجویز پزشک، داروهای خود را مصرف کنید. داروها به کاهش التهاب و علائم بیماری کمک می کنند و هم چنین باعث کاهش علائمی، که در طول شب باعث بیدار نگه داشتن شما می شود، می شوند.

       با پزشک و تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد آن صحبت کنید. آنها ممکن است در روند درمان شما تغییراتی را ایجاد کنند که به شما کمک کند.