بیماری های روده

روده از دو نوع روده کوچک و بزرگ تشکیل شده است . در واقع روده بزرگ یا کولون به شکل یک لوله پهن است که وظیفه خارج کردن مواد زائد از بدن را برعهده دارد و روده کوچک به شکل لوله ای مارپیچ متصل به معده است و اکثر وظایف گوارش برعهده روه کوچک می باشد .

شیوع ابتلا به سرطان روده بزرگ به نسبت روده کوچک بیشتر است راه‌های متنوعی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان به حفظ سلامتی روده بزرگ کمک کرد. در رژیم غذایی خود غذاهای سالم، میوه‌ها و انواع سبزیجات، مواد پر فیبر مصرف کنید و مقادیر کافی آب بنوشید و به طور منظم ورزش کنید و آزمایش‌های لازم برای سرطان کولون و کونولوسکوپی را انجام دهید.

واقعیت‌هایی در مورد روده کوچک و بزرگ

روده کوچک

روده کوچک درازترین روده در ناحیه سیستم گوارش است که به اندازه انگشت میانی می باشد . غذا پس از هضم به صورت نیمه جامد از معده وارد روده کوچک می شود و طی این مسیر با صفرا از کبد و آنزیم های پانکرانس، با آب و مخلوط مخاطی ترکیب می شود که به آن حرکت حلقوی می گویند . مخلوط ترکیب شده به صورت مایع بوده و به تدریج وارد روده بزرگ می شود .

مواد غذایی طی دو مرحله جذب و توسط سه قسمت روده کوچک شامل ثنی عشر، ژژونوم و پوشش داخلی روده کوچک تجزیه می شود . لازم است بدانید بیش از ۹۵ درصد کربوهیدرات و پروتئین مصرف شده جذب می گردد .

روده بزرگ

روده بزرگ عریض تر بوده اما کوتاه تر است روده کوچک است این روده متشکل از چهار قسمت روده بزرگ صعودی، کولون عرضی، روده بزرگ نزولی و کولون سیگموئید می باشد .

دفع مواد غذایی پس از سی و شش ساعت بر عهده روده بزرگ خواهد بود . نمک و مایع در روده بزرگ از مدفوع جدا شده و به قسمت سیگموئید هدایت می شود و باقی می ماند و در طی روز این مدفوع وارد رکتوم می شود .

بیماری‌های روده کوچک

روده کوچک شامل بیماری های مختلفی نظیر خونریزی، بیماری کرون، عفونتها، سرطان روده، سندرم روده تحریک پذیر، التهاب روده، درد و رشد بیش از اندازه باکتری‌ها می باشد .

سرطان روده کوچک

در میان سرطان ها این نوع از سرطان بسیار نادر بوده و حدود ۶۰ درصد از سرطان های روده کوچک، تومور کارسنوئید، سارکوم یا لیمفوم است.

انسداد روده کوچک

عوامل زیادی همانند گرفتگی، التهاب و پیچ خوردگی روده و یا چسبندگی می تواند موجب ابتلا به انسداد روده کوچک شود . بارزترین علائم این بیماری شامل حالت تهوع و استفراغ، نفخ، درد شکمی یبوست و … می باشد . در صورت داشتن هر گونه علائم بهتر است به متخصص گوارش مراجعه نمایید تا از پیشرفت بیماری بکاهید و هر چه سریع تر به درمان بپردازید .

رشد بیش از اندازه باکتری ها

زمانی که بیش از انداره باکتری ها در روده کوچک رشد کرده باشند این روند می تواند منجر به سوء تغذیه، کم آبی، مشکلات کبدی، مشکلات مربوط به ویتامین ها و مواد معدنی شود .

سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر در واقع به انقباضات ناخودآگاه یا کاهش حرکات عضله روده گفته می شود . معمولا افرادی که به این بیماری مبتلاهستند دارای علائمی همچون نفخ، درد، یبوست و اسهال می باشند .

انسداد روده

زمانی که اختلال مکانیکی یا گرفتگی در مسیر حرکت محتویات روده باشد به این روند انسداد روده گفته می شود . بارزترین و شایع ترین علائم این بیماری دل درد، استفراغ، یبوست و عدم دفع گاز می باشد . روش های تشخیص بسیاری وجود دارد اما تشخیص این بیماری از طریق عکسبرداری میسر است .

عفونت دستگاه گوارش

عفونت های دستگاه گوارش از سه نوع ویروسی، باکتریایی و انگلی می باشد که در واقع این نوع عفونت ها می تواند منجر به اسهال، استفراغ و التهاب دستگاه گوارش معده و روده می شود .

بیماری کرون

بیماری کرون یک بیماری پیشرونده است که منجر به التهاب دستگاه گوارش می‌شود. این بیماری می تواند بر تمامی قسمت های دستگاه گوارش اثر بگذارد .

چگونه می‌توان سلامت روده را ارتقا داد؟

تغییر سبک زندگی یکی از بهترین روش های درمان بیماری های روده و حفظ سلامت آن می باشد . بهتر است قبل از استفاده از هر نوع دارویی به فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید زیرا مصرف برخی از داروها نه تنها با توجه به شرایط فرد در روند درمان تاثیر گذار نخواهد بود بلکه عوارضی را در پی خواهد داشت .

پاکسازی روده و محرک روده نیز می تواند در حفظ سلامت روده موثر باشد . اما باید بدانید پاکسازی روده باید به صورت طبیعی انجام شود و از مواد شیمیایی استفاده نگردد زیرا احتمال درمان موقت وجود دارد اما در دراز مدت تاثیر سوء بر روده خواهد داشت .

بیماری عفونت روده می تواند موجب ناراحتی و درد در افراد شود . به همین منظور برای آشنایی با روش های درمانی متعدد با ادامه مطلب با ما

بیماری‌های روده بزرگ

روده بزرگ شامل بیماری های مختلفی نظیر سرطان کولورکتال، پولیپ، کولون دیسپلازی و کولون اسپاستیک می باشد .

سرطان کولورکتال

سرطان کولورکتال در قسمت انتهایی روده بزرگ و در نزدیکی رکتوم ایجاد می گردد . این سرطان جز خطرناک ترین سرطان هاست و درصد مرگ ناشی از این بیماری بسیار زیاد است . علائم سرطان روده با توجه به عوامل مختلفی نظیر: ناحیه انتشار و بزرگی تومور متفاوت می باشد . معمولا در ابتدای بیماری فرد علائمی نخواهد داشت و با پیشرفت سرطان علائم نمایان می شود .

پولیپ

پولیپ ها یک توده خوش خیم، غیر سرطانی هستند که در قسمت داخلی روده بزرگ به وجود می آید . معمولا زمانی که بافت رشد غیرطبیعی داشته باشد به این بیماری پولیپ گفته می شود . گاهی اوقات ممکن است این بیماری تبدیل به سرطان شود . برخی از پزشکان این بیماری می تواند یکی از نشانه های ابتلا به سرطان باشد به همین منظور پس از تشخیص این بیماری ترجیح می دهند پولیپ را خارج نمایند تا از ابتلا به سرطان روده بزرگ پیشگیری کنند .

کولون دیسپلازی

کولون دیسپلازی روی یک ناحیه از سلول دیواره روده ایجاد می شود و معمولا سرطانی نیست اما احتمال سرطانی شدن تدریجی آن وجود دارد.

کولون اسپاستیک

سندرم روده تحریک پذیر در واقع به انقباضات ناخودآگاه یا کاهش حرکات عضله روده گفته می شود . معمولا افرادی که به این بیماری مبتلاهستند دارای علائمی همچون نفخ، درد، یبوست و اسهال می باشند .

کلام آخر

به منظور حفظ سلامت روده بزرگ و کوچک بهتر است به فوق تخصص گوارش مراجعه کرده و درصورت لزوم مکمل ها و ویتامین ها به منظور کاهش التهاب روده استفاده نمایید . زیرا مصرف آن ها می تواند احتمال ابتلا به سرطان های همانند سرطان کولون را کاهش دهد .