رژیم غذایی در دوره های فروکش بیماری

توصیه های تغذیه ای  به نیازهای فردی ، به محل درگیری روده علائم ، وضعیت بیماری و وضعیت تغذیه فعلی شما بستگی دارد. هنگامی که شما در دوره ی بهبودی هستید، تمرکز بر حفظ رژیم غذایی غنی و متنوع غذایی بسیار مهم است. هر گونه تغییر در رژیم شما باید با مشاوره با پزشک و  متخصص تغذیه انجام شود.

چه غذاهایی باید بخورم؟

برای اینکه بدنتان آب مورد نیاز خود را از دست ندهد روزی ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. از آب گوشت، آب گوجه فرنگی و نوشیدنی های ورزشی رقیق شده علاوه بر آب نیز می توان استفاده کرد. نوشیدنی ها را به آرامی بنوشید و از نی استفاده نکنید (می تواند باعث تولید گاز شود).

غذاهای حاوی فیبر بیشتر (سبوس جو، لوبیا، جو، آجیل، غلات و حبوبات) را انتخاب کنید، مگر اینکه دارای استومی (ostomy) هستید. در این صورت ممکن است  پزشک به شما توصیه کند که استفاده از یک رژیم کم فیبر را برای مدت طولانی ادامه دهید.

پروتئین هایی مانند گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ وآجیل را استفاده کنید.

سعی کنید رنگ های بیشتری (به عنوان مثال سبز، نارنجی، قرمز) را با خوردن میوه ها و سبزیجات متنوع تر (می توانید پوست و دانه ها را حذف کنید) در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

منابع غنی از کلسیم مانند شیر، سبزیجات، ماست را استفاده کنید. (در صورت عدم تحمل لاکتوز، انتخاب محصولات لبنی بدون لاکتوز یا استفاده از آنزیم گوارشی لاکتاز)

سعی کنید غذاهای حاوی پروبیوتیک مانند ماست،کلم وکلم بروکلی را نیز در رژیم خود داشته باشید.