زنان و:IBD

بیماری کرون و کولیت اولسروز بیماری های مزمن گوارشی هستند که مجموعا به عنوان بیماری التهابی روده IBD شناخته می شوند. بیش از ۴/۱ میلیون آمریکایی به این بیماری دچار هستند و سالانه حدود ۳۰۰۰۰ مورد جدید کولیت اولسروز و کرون شناسایی می شوند.

اگر شما یک خانم با بیماری IBD هستید ، بسیار مهم است که بدانید که رویدادهای زندگی یک زن {عادت ماهانه، حاملگی و یائسگی } چگونه روی بیمارتان تاثیر می گذارد و به نوبه خود، بیماری شما چگونه این مراحل حساس را تحت تاثیر قرار می دهد. بعضی از سوال و جواب های رایج درباره ی زنان با بیماری IBD در زیر ذکر شده است.

سوالات رایج و متداول پرسیده شده:

  • چرا با این بیماری دوره های قاعدگی نامنظمی دارم؟

فاکتورهای زیادی در ایجاد قاعدگی نامنظم نقش دارند که عبارتند از: سطح هورمون، تغذیه ی مناسب و مقدار استرس. زمانی که یک خانم این بیماری فعال را دارد، خود التهاب به تنهایی می تواند باعث شود که بدن عملکرد عادی هورمون را از بین ببرد. بازیابی سلامت مکانیزمی برای بازگرداندن قاعدگی های منظم می باشد

  • به نظر می رسد که بیماری من هفته قبل ویا در همان هفته عادت ماهانه ام بدتر می شود، آیا این مورد عادی می باشد؟

بله، درواقع این حالت برای بسیاری از بیماری ها عادی می باشد بسیار مهم است که نوسانات علائم که با قاعدگی همراه است را درک کنید، به طوری که افزایش یا کاهش علائمتان که ناشی از دوره قاعدگی است، بیش از حد درمان نکنید.

  • آیا با داشتن بیماری کرون یا کولیت اولسروز آیا داشتن درد در طول مقاربت جنسی عادی است؟

هیچ دلیلی وجود ندارد که بیماری کرون یا کولیت اولسروز موجب مقاربت دردناک (Dyspureunia )شود. برای زنان با بیماری کرون، مقاربت دردناک می تواند نشانه ی بیماری فعال در ناحیه ی اطراف مقعد و یا وجود فیستول در واژن (fistula) باشد و در زنان با کولیت اولسروز می تواند نشانگر یک التهاب شدید باشد. اگر چه ممکن است که این موضوع برای شما شرم آور باشد که در موردش حرف بزنید اما باید درباره ی این علائم با متخصص بیماری های گوارش و متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

  • آیا خطر کمبود آهن با وجود این بیماری بالاتر است؟

بله این شانس برای شما بیشتر از زنان هم سنی است که IBD ندارند نه تنها از دست دادن طبیعی آهن به علت خونریزی قاعدگی بلکه، افزایش خونریزی و کاهش جذب آهن به علت التهاب روده کوچک احتمال کمبود آهن را بالاتر می برد.

  • آیا زنان با بیماری کرون و کولیت اولسروز می توانند به سادگی زنان دیگر باردار شوند؟

به طور کلی بله. مطالعات نشان داده که زنان با کولیت اولسروز آمار باروری برابر با زنان بدون IBD دارند. مطالعات در مورد باروری زنان با بیماری کرون متناقض می باشد. یک مطالعه ی گسترده نشان داد که آمار باروری هیچ تفاوتی ندارد، اما مطالعات گذشته و مطالعات جدیدتر نشان می دهد که آمار باروری کمی پایین تر می باشد. این مورد برای بیماری کرون فعال صدق    می کند و در بیماری های غیرفعال آمارها با جمعیت عادی یکی می باشد. اگر همسرتان از sulfasalazine  استفاده می کند، یک ناباروری موقت مردانه می تواند پدید آید؛ چون این دارو تولید اسپرم را کاهش می دهدکه این یک عارضه ی جانبی برگشت پذیر می باشد. قبل از تلاش برای باروری، همسر شما باید مصرف sulfasalazine  را متوقف کند یا آن را به یک ترکیب دیگر از ۵-ASA  تغییر دهد که این ترکیب باعث کاهش اسپرم نشود.

  • آیا حاملگی موجب صدمه به یک زن با بیماری کرون یا کولیت اولسروز می شود؟

هر خانمی که در فکر حامله شدن است ابتدا باید شرایط سلامتی اش را قبل از حاملگی در نظر بگیرد. ایده آل این است که قبل از حاملگی بیماری او در حال فروکش باشد. بنابر مطالعات اخیر، در مورد هر دو بیماری اگر باروری در زمان غیر فعال بودن بیماری اتفاق بیفتد، زنان حاملگی خوبی را پشت سر خواهند گذاشت اما اگر حاملگی در دوره فعال بیماری رخ دهد، برای هر دو نوع بیماری احتمال باقی ماندن یا بدتر شدن بیماری وجود دارد. هرچند بیماری در تعدادی از خانم ها  بهبود پیدا کرده است. یک مطالعه که رابطه ای بین مقدار اطلاعات ژنتیکی مشترک مادر و فرزند را بررسی کرده است نشان می دهد ؛ هرچقدر که آنها بیشتر شبیه هم باشند، این بیماری شدیدتر می شود.

  • چقدر احتمال دارد که فرزندی که مادری با بیماری IBD دارد یکی از این بیماری ها را داشته باشد؟

این امکان وجود دارد اما حتمی نیست که فرزندی با پدر و مادری که IBD  دارد؛ او نیز بیماری را داشته باشد. اگر یکی از پدر و مادر بیماری کرون یا کولیت اولسروز را داشته باشند، احتمال داشتن این بیماری برای بچه تقریبا ۲ تا ۹ درصد می باشد. اما اگر هم‌ پدر و هم‌ مادر بیماری IBD را داشته باشند این احتمال برای فرزند تا%۳۶ هم‌ می رسد.

  • آیا داشتن IBD تاثیری روی یائسگی دارد؟

خیر. اگر بیماری غیرفعال باشد و دوره های قاعدگی منظم باشند، تاثیری روی یائسگی ندارد.