سرطان معده زمانی رخ می دهد که سلول های سرطانی در بافت معده شروع به تولید و تکثیر می کنند. این سلول ها در بیش تر مواقع به حدی رشد می کنند که تبدیل به توده های سرطانی می شوند. این بیماری به آرامی در بدن فرد مبتلا پیش روی می کند.

پزشک فوق تخصص گوارش برای تشخیص سرطان معده در ابتدا با آزمایش فیزیکی شروع می کند. به منظور تکمیل پرونده پزشکی، متخصص بیماری های گوارشی ابتدا سوالاتی در مورد سابقه ابتلا به بیماری های معده و همچنین احتمال وجود سرطان در بستگان نزدیکتان می پرسد. همچنین آزمایشات ذیل جهت تشخیص سرطان معده بسیار راهگشا خواهند بود:

آزمایش خون

این آزمایش به منظور جستجو برای یافتن نشانه های سرطان در بدن انجام می شود.

آندوسکپی

به منظور بررسی معده شما، پزشک متخصص گوارش از لوله ای نرم و حاوی دوربین مخصوصی استفاده می کند. این لوله از داخل دهان به معده فرستاده می شود.

سی تی اسکن

این عکس برداری قدرتمند، تصاویر واضحی را به همراه جزئیات کوچک از معده شما تهیه می کند.

بیوپسی از معده

بیوپسی می تواند به همراه آندوسکپی از معده انجام گیرد. پزشک متخصص قسمتی از بافت معده را برداشته و به منظور بررسی های بیش تر زیر میکروسکوپ قرار می دهد.

علائم سرطان معده

برخی از نشانه های سرطان معده عبارتند از:

سوءهاضمه

·         احساس پری بیش از حد پس از هر وعده غذایی

·         سوزش سر معده

·         حالت تهوع شدید

·         از دست دادن اشتها و کاهش شدید وزن

بی اشتهایی و سوزش سر معده به تنهایی نمی تواند نشان دهنده سرطان معده باشد، اما در صورتیکه به طور روزانه این نشانه ها را دارید، بهتر است با یک پزشک فوق تخصص گوارش مشورت نمایید. وی با انجام آزمایشات مخصوصی معده و سایر ارگان های مربوطه را مورد سنجش و بررسی قرار داد و درصدد علت این عوارض بر می آید.

اما در صورت عدم پیگیری به موقع، شما ممکن است شاهد نشانه های ذیل باشید:

·         درد معده

·         مشاهده خون در مدفوع

·         استفراغ

·         کاهش وزن بی دلیل

·         مشکل بلع

·         زرد شدن چشم و پوست

·         تورم و باد کردن معده

·         یبوست و مشکلات مزاجی

·         سستی و خستگی بیش از حد

·         سوزش سر معده

در صورتیکه خود را در خطر ابتلا به سرطان معده می بینید، بهتراست خود را تحت نر متخصص داخلی قرار دهید. وی با انجام آزمایشات روتین و مخصوصی شما را از هر گونه مشکل در دستگاه گوارشتان مطلع می کند.

تشخیص-سرطان-معده

علت سرطان معده

علت اصلی سرطان معده تا کنون کشف نشده است، اما پژوهشگران برخی عوامل را موجب بالا رفتن ریسک ابتلا به سرطان معده می دانند. یکی از این موارد عفونت و زخم معده بر اثر باکتری های معده می باشد. سایر عواملی که موجب افزایش ریسک ابتلا به سرطان می شود به شرح ذیل است:

·         مصرف دخانیات

·         افزایش وزن و یا کاهش شدید وزن

·         خوردن غذاهای پر نمک و پر چرب

·         جراحی معده

·         گروه خونی A

·         ابتلا به ویروس اپشتاین بار

·         سابقه ابتلا به سرطان در نزدیکان

·         کارکردن با ذغال، آهن، چوب و محصولات بازیافتی

·         قرار گرفتن در معرض موادی همچون آزبست

درمان سرطان معده

سرطان معده نیز همانند سایر سرطان ها سالیانه تعداد زیادی از افراد را در جهان مبتلا می کند. برای درمان و مبارزه با سرطان معده راهکارهای زیادی مطرح شده است.

روش درمانی که فوق تخصص گوارش برای شما برمی گزیند، بی نهایت به مدت زمانیکه از ابتلا به این بیماری گذشته و میزان پخش شدن سرطان در داخل بدن شما بستگی دارد.

مراحل پیشرفت سرطان معده به شرح ذیل است:

*- مرحله صفر

در این مرحله تعدادی از سلول های معده در معرض بدخیم شدن و سرطانی شدن قرار می گیرد و تنها احتمال به وجود آمدن توده های سرطانی وجود دارد. در این مرحله از بیماری بهترین راه درمان عمل جراحی می باشد. جراح متخصص ممکن است تنها بخشی از معده و یا تمام معده شما را به منظور جلوگیری از پخش شدن سرطان در داخل بدن بردارد.

*- مرحله یک

در این مرحله تومور در داخل بافت معده به وجود آمده است و ممکن است به سایر بخش ها و ارگان های بدن همچون گره های لنفاوی رسوخ کند. همانند مرحله صفر سرطان معده، شما ممکن است برای برطرف کردن بافت و توده های سرطانی ایجاد شده تحت جراحی قرار بگیرید.

همچنین برای از بین بردن سرطان معده بنا بر تشخیص متخصص گوارش، شیمی درمانی انجام می شود. این درمان پیش از انجام شیمی درمانی به منظور جمع شدن توده های سرطانی و همچنین بعد از جراحی به منظور از بین بردن سلول های باقی مانده انجام می شود.

در شیمی درمانی، از دارهای شیمیایی به صورت خوراکی و تزریقی استفاده می شود. رادیوتراپی نیز می تواند به عنوان درمان تکمیل کننده شیمی درمانی در طی روند درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

*- مرحله دوم

سلول های سرطانی در عمق بافت معده و یا حتی ارگان های نزدیک به آن رخنه می کند. جراحی به عنوان درمان اصلی بر روی معده و ارگان های درگیر انجام می شود. و باقی درمان های صورت گرفته مانند مرحله قبل می باشد.

*- مرحله سوم

سلول های سرطانی عمق بافت معده، طحل و یا کولن را درگیر می کند. ممکن است این توده ها از مراحل قبل کوچک تر شده ولی عمق نفوذ آنها از حالات قبل بیش تر شود. جراح متخصص غالباً اقدم به بیرون آوردن قسمت و یا تمام اندام های درگیر کرده و از شیمی درمانی به عنوان درمان تکمیل کننده کمک می گیرد.

در صورتیکه بدن بر اثر سرطان معده بیش از حد تضعیف شده باشد، به طوی که نتواند جراحی را متحمل شود، از رادیوتراپی و شیمی درمانی و یا هر دو( بسته به تحمل بدن) استفاده می شود.

*- مرحله چهارم

در مرحله آخر از سرطان معده، توده های سرطانی ارگان های اصلی بدن همچون کلیه، ریه و مغز را درگیر می کنند. در این مرحله از بیماری درمان های لازم سخت تر می شود. اما پزشک فوق تخصص گوارش به شما کمک خواهد کرد تا آسیب های ایجاد شده بر اثر سرطان را مدیریت کرده و بهترین راهکار را برای درمان مناسب برگزینید.

نتیجه گیری

عوامل ژنتیکی به میزان زیادی در به وجود آمدن سرطان معده دخیل می باشند. لذا شایسته است افرادی که ریسک ابتلا به این بیماری در آنها بالا می باشند، تحت نظر پزشک متخصص گوارش بوده و درمان های لازم و به موقع را جهت تشخیص و درمان این بیماری انجام دهند.