عفونت روده

میکروب های زیادی می تواند موجب ابتلا به عفونت روده شود، همین امر می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد . معمولا تشخیص این بیماری بر اساس علائم شناسایی می گردد، زمانی که این علائم چند روز متوالی به طول بیانجامد، بهتر است به منظور درمان به فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید .

دکتر مسعود صدرالدینی، فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی در مورد عفونت روده به بیماران توصیه می‌کند به نکات زیر توجه بکنند: عفونت روده یکی از شایع ترین مشکلات در بین عموم افراد است که علل و علائم متفاوتی می تواند داشته باشد . در برخی مواقع عفونت روده طی مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود در واقع این عارضه می تواند به دلیل مشکلات دیگری ایجاد گردد. در صورت مشاهده هر گونه علائم بهتر است بدون فوت وقت به پزشک مراجعه نمایید.

عفونت روده چیست؟

عفونت روده با ارگانیسم های نظیر: مخمرها، کپک ها، انگل ها و قارچ ها ارتباط مستقیم دارد و این نوع میکروب ها از طریق مواد غذایی و عدم رعایت بهداشت جذب شده و معمولا این عوامل بیماری زا از طریق دهان وارد بدن می شود . میزان عفونت روده بسته به عوامل بیماری زا خواهد بود .

علت‌ها و دلایل ایجاد عفونت روده

ابتلا به عفونت روده دلایل مختلفی دارد اما شایع ترین علل ایجاد این عارضه از طریق دهان وارد بدن می شود، این در حالی است که عفونت از طریق تماس با آب آلوده و عدم رعایت بهداشت نیز می تواند با این بیماری مرتبط باشد .

عوامل بیماری‌زا

عوامل زیادی موجب بیماری بدن و منجر به آسیب بافت های دستگاه گوارشی می شود که یکی از عواملی که شروع کننده است بیماری عفونت روده می باشد . همین امر موجب التهاب و زخم مسیر گوارشی شده که با نشانه های از آسیب بدن همراه خواهد بود .

علت اصلی ایجاد عفونت عواملی همچون منابع مواد غذایی آلوده، مصرف محصولات لبنی فاسد و غیر پاستوریزه، فرآورده های گوشتی فاسد و پختن غذا در معرض میکروب ها از عوامل بیماری زا و ابتلا به عفونت روده می باشد .

آب آلوده

یکی دیگر از عوامل ابتلا به این بیماری آب آلوده است که منجر به عفونت روده می شود . لذا بهتر است قبل از مصرف آب آن را بجوشانید .

عدم رعایت مناسب بهداشت

یکی از عواملی که موجب انتشار میکروب در بدن می شود عدم رعایت بهداشت است . عدم شستشوی دست ها به ویژه پس از دستشویی رفتن از عامل های اصلی این بیماری به شمار می آید . زمانی که دست ها کاملا نادرست شستشو شود با دست زدن به ظروف، مواد غذایی و سطوح احتمال انتشار میکروب وجود خواهد داشت و همین امر خطر ابتلا به عفونت روده را افزایش می دهد .

علائم و نشانه‌های ابتلا به عفونت روده

در صورت مبتلا شدن به عفونت روده، احتمالاً با برخی علائم زیر مواجه خواهید شد:

 مشکلات سینوسی

عامل های بیماری زا می تواند بر روی سایر نقاط بدن تاثیر منفی گذارند که با توجه به این شرایط احتمال ابتلا به عفونت سینوسی، آب ریزش بینی یا سرفه در ابتلا به بیماری عفونت روده تاثیر گذار خواهد بود .

بی اشتهایی و حالت تهوع

زمانی که فرد به بیماری التهاب روده مبتلا باشد، دستگاه گوارش به تدریج دچار بی اشتهایی می شود که این نشانه جز شایعترین علائم بیماری عفونت روده می باشد . از طرفی دست دادن اشتها می تواند همراه با حالت تهوع باشد .

درد های شکمی و دل پیچه

از دیگر نشانه های این بیماری احساس در ناحیه شکم و دل پیچه می باشد . لازم به ذکر است، میزان درد در ناحیه شکم با توجه به علت عفونت متفاوت خواهد بود .

از دیگر علائم بیماری عفونت روده عبارت است از:

·         یبوست

·         سندرم روده تحریک پذیر

·         اسهال

·         افسردگی

·         مشکلات خواب

·         دندان قروچه

·         سردرد

·         جوش های پوستی

·         درمان عفونت روده

تغذیه مناسب عامل اصلی در حفظ سلامت سیستم گوارشی است. به این منظور لازم است مواد غذایی سرشار از فیبر به رژیم غذایی اضافه شده و مقدار زیاد آب و مایعات هر روز نوشیده شود. علاوه بر این لازم است فرد به مقدار کافی ورزش کرده و با حفظ سطح فعالیت خود از وضعیت سلامت عمومی بدن خود مراقبت کند. کاهش سطح استرس و خوابیدن و استراحت کردن به مقدار کافی نیز می‌تواند در پیشگیری از ایجاد این مشکل نقش موثر داشته باشد.

بیماری عفونت روده می تواند موجب ناراحتی و درد در افراد شود . به همین منظور برای آشنایی با روش های درمانی متعدد با ادامه مطلب با ما همراه باشید .

رعایت بهداشت

زمانی که به این بیماری مبتلا هستید بهتر است در رعایت بهداشت دقت لازم را داشته باشید تا بیماری در بدن از ناحیه به ناحیه ی دیگر انتشار پیدا نکند . به همین خاطر در رعایت بهداشت خود دقت کرده و به شسشتوی دست ها به صورت منظم پس از دستشویی و قبل از مصرف غذا نیز دقت داشته باشید .

 اصلاح رژیم غذایی

زمانی که به درمان عفونت روده می پردازید بهتر است از فشار آوردن به دستگاه گوارش پیشگیری نمایید و سعی نمایید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید .

استفاده از روش های درمانی مناسب

در نهایت باید گفت در صورت مشاهده هر گونه علائم بهتر است بدون اتلاف وقت به فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید و به درمان خود بپردازید .

کلام آخر

در صورتی که علائم برای مدت بیش از سه روز بدون هیچ تغییری ادامه یابد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید . در این مواقع پزشک با انجام آزمایش های خاصی بر روی مدفوع به ارزیابی وضعیت بیمار می پردازد .