علل بیماری کولیت اولسروز چیست؟ چه کسانی تحت تاثیر قرار می گیرند؟

اگرچه پیشرفت های قابل توجهی در تحقیقات درباره بیماری های التهابی روده (IBD) انجام شده است، محققان هنوز نمی دانند چه چیزی باعث بروز این بیماری می شود. مطالعات نشان می دهد که التهاب در این بیماری شامل یک تعامل پیچیده از عواملی چون: ژنتیک، سیستم ایمنی بدن و عوامل محیطی است. مواد خارجی (آنتی ژن) در محيط ممکن است علت مستقيم التهاب باشد، يا ممكن است باعث تحریک سیستم دفاعی بدن و ایجاد التهابات بدون کنترل گردند. محققان بر این باورند که هنگامی که سیستم ایمنی بیمار مبتلا به IBD “روشن” است، نمی داند که چه زمانی مناسب است تا ” خاموش ” شود. در نتیجه، التهاب باعث آسیب به روده شده و علائم IBD را ایجاد می کند. به همین دلیل است که هدف اصلی درمان در این بیماران کمک به تنظیم سیستم ایمنی بدنشان است.

بر اساس تحقیقاتی که به وسیله شبکه ملی تحقیقات بیماریهای التهابی روده ایران انجام شده بسیاری از دانشمندان بر این باورند که علت بیماری کولیت اولسروز ممکن است در اثر تعامل یک ویروس یا عفونت باکتریایی روده و پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن شما باشد. به طور معمول، سیستم ایمنی بدن باعث التهاب موقت برای مبارزه با بیماری یا عفونت می شود و پس از آن که بهبودی رخ میدهد، التهاب نیز کاهش می یابد. با این حال، در افراد مبتلا به کولیت اولسروز، این التهاب می تواند به مدت طولانی بعد از اینکه سیستم ایمنی بدن شما کار خود را به پایان رسانده است، ادامه یابد.

کولیت بیش از ۴۰ هزار ایرانی را تحت تاثیر قرار داده است .احتمال مبتلا شدن به این بیماری در مردان و زنان برابر است و مبتلایان به این بیماری بیشتر در اواسط دهه سوم زندگی خود تشخیص داده می شوند. این بیماری می تواند در هر سنی رخ دهد.

در حالی که این بیماری تمایل دارد به صورت ارثی بروز پیدا کند با این حال محققان به یک الگو مشخص از عملکرد وراثت در این بیماری دست پیدا نکرده اند. مطالعات نشان می دهد که تا ۲۰ درصد از افراد مبتلا به کولیت دارای یک فرد نزدیک در خانواده با این بیماری هستند.