مراقبت های پزشکی بسیار ضروری:

حفظ سلامت عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است ، در هنگام همکاری با متخصصین گوارش خود، به یاد داشته باشید که با پزشک درباره ی مسائل مهم صحبت کنید این مسائل شامل موارد زیر می باشد:

واکسیناسیون: بزرگسالان با بیماری IBD باید همان برنامه واکسیناسیونی که سایر افراد جامعه دارند را دنبال کنند تنها استثناء کسانی هستند که تحت درمان با ایمنومدلاتورها و Anti-TNF هستند که نباید هیچ گونه واکسن حاوی ویروس زنده را دریافت کنند. بهترین زمان برای واکسیناسیون زمانی است که فرد به تازگی دچار IBD شده یعنی قبل از اینکه هرگونه درمان مهار کننده سیستم ایمنی برایش شروع شده باشد.

بهداشت دهان: از علائم غیر روده ای IBD ، زخمهای آفتی،”Aphthous Ulcer” مربوط به مشکلات دهانی می باشند که ممکن است که خود به خود در اثر IBD ایجاد شده باشند یا ثانویه به کمبود مواد غذایی باشد. هر چند که این زخم ها عوارض جدی نیستند اما می توانند بسیار دردناک باشند. شستشو با دهان شویه ها و یا درمان های موضعی می توانند به درمان کمک کند. به یاد داشته باشید که دندانپزشکتان را برای بررسی بهداشت دندان به طور منظم ببینید.

غربالگری بیماری سل : غربالگری باید قبل از شروع درمان های مهار کننده سیستم ایمنی انجام شود زیرا ایمنوساپرسانت ها می توانند روی نتایج تست تاثیر بگذارند.

آزمایش خون دوره ای : تواتر و نوع آزمایشات به نوع داروهای IBD مصرف شده و وجود سایر بیماری ها بستگی دارد . انجام آزمایشات پایه قبل از شروع درمان IBD برای تعیین اثرات و اختلالات وابسته به درمان مفید خواهد بود .

کولونوسکوپی : کولونوسکوپی کلید اصلی مدیریت IBD بوده که از آن برای تعیین شدت میزان گسترش بیماری، تاثیرگذاری درمان، عود پس از عمل و غربالگری سرطان کولورکتال استفاده می شود.

قطع سیگار : علاوه برافزایش ریسک سرطان ، سیگار کشیدن اثر منفی بر روی سلامت سیستم تنفسی و قلب دارد. سیگار کشیدن همچنین اثر منفی روی افرادی که بیماری کرون دارند، دارد.

مانیتور کردن پوکی استخوان: از دست دادن استخوان می تواند یک مشکل قابل توجه در افراد مبتلا به IBD باشد که با کاهش تراکم مواد معدنی استخوان، آن ها را در معرض ریسک شکستگی قرار می دهد. از دست دادن استخوان می تواند به عنوان نتیجه ی التهاب مزمن و یا به خاطر استفاده از استروئیدها در این افراد اتفاق بیافتد. از دست دادن استخوان عمدتا در شش ماهه ی اول استفاده از کورتیکو استروئیدها پدید می آید. بهترین کار برای پیشگیری از پوکی استخوان کاهش استفاده از استروئیدها تا حد امکان و استفاده از دارو های بدون استروئید مثل آزاتیوپرین و داروهای آنتی TNF می باشد.

استفاده از مکمل های حاوی کلسیم ، ویتامین D و استفاده از داروهایی که بیسفوسفونات ها نامیده می شوند، در زمان استفاده از پردنیزولون و دیگر استروئیدها می تواند در محافظت از سلامت استخوان ها موثر باشد.

غربالگری فشار خون : بیماران IBD که کورتیکواستروئیدها و سیکلوسپورین مصرف می کنند ممکن است در معرض خطر افزایش فشار خون باشند . در برخی موارد فشار خون بالا تنها زمانی از بین می رود که مصرف دارو ها متوقف شود.

افسردگی : فاکتورهای گوناگونی شامل سیر طبیعی عود بیماری و بعضی از دارو های مورد استفاده در افراد مبتلا به IBD، آنها را مستعد ابتلا به افسردگی میکند. این مسئله در ۱۵ تا ۳۵ درصد بیماران دیده می شود غربالگری و درمان دارویی مناسب ضروری است.

غربالگری چشم: استفاده از کورتیکو استروئیدها می تواند موجب افزایش ریسک گلوکوم( آب سیاه) و همچنین ایجاد یک سری تغییرات دائمی دید در این بیماران می شود. بعلاوه ، عوارض خارج روده ای بیماری IBD ممکن است چشم را نیز درگیر کند.

غربالگری سرطان : بعضی از بیماران IBD در معرض افزایش ریسک سرطان کولون هستند و به کولونوسکوپی های متعدد برای غربالگری نیاز خواهند داشت. بیماران IBD باید پروتکل های جاری برای غربالگری سرطان سینه و پروستات را انجام دهند. زنان با بیماری IBD که تحت درمان با Immunomodulator ها هستند در معرض افزایش ریسک پاپ اسمیر غیر طبیعی هستند. (یافته های پیش سرطان). هم چنین مردان و زنانی که تحت درمان با Immunomodulator هستند در معرض افزایش ریسک نوع خاصی از سرطان پوست هستند. انجام آزمایشات و ارزیابی های دقیق توصیه می شود.